Montag, 14. Januar 2013

آرون سوارتز که بود و برای چی خودکشی شد؟

 رزا: مرگ آرون، هکتیویست، به همه ما مربوط است. همه کسانی که روی سایت بالاترین، آزادگی، دنباله.... کلیک میکنند.
 همه کسانی که مجانی دانلود میکنند و همه کسانی که مخالف سانسور هستند. همه کسانی که همه ی دانش را برای همه میخواهند.
همه چیز را برای همه.
و قدرت را برای هیچکس....
باشد که تمامی اشک

در چشمان کلکتیو ما
انرژی مثبتی دهد

تا ذهن جمعی ما روشن شود

برای بهتر دیدن،
دیدن بی عدالتی ها

تا بشود و بتوان، جهان را به بهتر شدن تغییر داد
در زمان کمی
که داریم.


پس از مرگ آرون دانشمندان مقالات علمی خود را بطور خودجوش، رایگان در لینک زیر، در اختیار جامعه گذاشتند


Researchers begin postingarticle PDFs to twitter in #pdftribute to Aaron Swart

رزا: خود سالها مجبور به خواندن
Abstract
بودم. یادش زنده و راهش پر رهرو باشد...

برای خواندن کل مطالب مربوط به خودکشی شدن آرون در همین بلاگ
اینجا را کلیک کنیم.

نامه گروه" ناشناسان نیز لینک شده و همچنین مطالب مربوط به جنبش آزادی اینترنت و جهان مجازی.

Goodbye,Aaron.

استالمن چندسال پیش (۱۹۹۷) یک داستانی نوشت با عنوان حق مطالعه که خوب بی ارتباط با این فضا نبود، این بود که گفتم اینجا هم بزارم (می گن داستان ولی از اسلوب داستان نویسی چیزی درش دیده نمی شه )

یک سری مقالات دیگه در زمینه نرم افزار آزاد و کپی رایت

رزا: باتشکر از وحید، برای خواندن مقاله استالمن یا از لینک بالا و یا روی اینجا کلیک کنیم.

Richard StallmanFreiheit oder Tod


آرون سوارتز، از نخبگان جوان برنامه نويسی و چهره مشهور در ميان فعالان جوان جويای آزادی اينترنت، در سن ۲۶ سالگی با خودکشی به زندگی خود خاتمه داد. 

بنابرگزارش‌ها، جسد آقای سوارتز که در ميان دانشجويان نخبه دانشگاههايی چون ام. آی. تی آمريکا "يک قهرمان" محسوب می شد، روز جمعه (۱۱ ژانويه - ۲۲ دی) در آپارتمان شخصی اش در نيويورک پيدا شده است

«آرون سوارتز» 26 ساله*از چهره*های محبوب در میان مردم به خاطر فعالیت برای دسترسی آزاد به محتوای اینترنت در آمریکا درگذشت.

جسد وی روز جمعه در حالی در آپارتمانش در نیویورک کشف شد که حلق آویز شده بود.
پلیس و پزشکی قانونی نیویورک علت مرگ وی را خودکشی اعلام کردند اما در سوابق و فعالیت*های سوارتز مواردی مشاهده می*شود که مرگ وی را مرموز و مشکوک جلوه می*نماید.
*بیانیه خانواده سوارتز درباره مرگ وی
خانواده آرون سوارتز*برنامه نویس حرفه*ای و فعال اینترنتی، دادستانی و مقامات دانشگاه «ام آی تی» آمریکا را متهم به همدستی در مرگ وی کردند و از دولت آمریکا به خاطر تحت تعقیب قرار دادن وی به اتهاماتی که وی مرتکب آن نشده بود انتقاد کردند.
«رابرت» و «سوزان» پدر و مادر آرون سوارتز، «بن» و «نواح» خواهر و برادر وی و «تارن استینبریکنر» نامزد وی بیانیه ای منتشر کردند که در آن مرگ سوارتز را تراژدی و محصول سیستم قضایی رعب آور آمریکا و همچنین روند دادگاه و بازپرسی وی خواندند.
آنها همچنین در بیانیه خود به دانشگاه ام آی تی به خاطر عدم حمایت از این فعال اینترنتی در مبارزات قانونی خود حمله کردند.
این بیانیه بعد از کشف جسد سوارتز در آپارتمانش در بروکلین در نیویورک منتشر شد.
در این بیانیه همچنین آمده است؛ آرون قربانی کنجکاوی سیری ناپذیر خود، خلاقیت و امتناع از قبول بی عدالتی به عنوان امری اجتناب ناپذیر شد.
در ادامه این بیانیه آمده است؛ آرون تعهدات عمیقی به عدالت اجتماعی داشته و زندگی وی بر اساس آن تعریف می*شده است. آرون وسیله*ای برای شکست لایحه سانسور اینترنتی بود و برای یک سیستم سیاسی بازتر و دموکراتیک تر در آمریکا مبارزه می*کرد. وی از مهارتهای بی نظیر خود به عنوان برنامه نویس و متخصص فناوری نه برای پول درآوردن بلکه برای ایجاد جهانی عادلانه*تر استفاده کرد.
در این بیانیه تاکید شده است: تصمیمات مقامات قضایی در رابطه به پرونده ماساچوست و دانشگاه ام آی تی به مرگ آرون کمک کرده است. امروز ما برای این مرد فوق*العاده و غیر قابل جایگزین متاسف و سوگواریم.
*اتهامات سوارتز
سوارتز در ماه*های گذشته با اتهام هک کردن برخی وبسایت*ها روبرو شده بود.
اتهام وی هک کردن و نفوذ به وبسایت*های دانشگاه*ها و دستیابی به میلیونها صفحه از اطلاعات و اسناد دانشگاهی از وبسایت جی*استور (JSTOR) بود. اطلاعاتی که به گفته بازپرسان سوارتز گفته بود در نظر داشته همه آنها را به طور رایگان در اختیار عموم قرار دهد.
آرون سوارتز در جلسه سال گذشته بازپرسی همه اتهام*ها را رد کرده بود و قرار بود ماه آینده دوباره در دادگاه حاضر شود.
گفته می*شود که در صورت محکومیت قرار بود وی را به 35 سال زندان و یک میلون دلار جریمه نقدی محکوم کنند.

*جمع آوری امضا تا 2 روز قبل از مرگ
سوارتز در صفحه فیس بوک و توییتر خود بسیار فعال بوده و طبق بررسی های انجام شده وی تا روز 9 ژانویه 2013 یعنی 2 روز قبل از مرگ خود تلاش می*کرده برای کمپین اینترنتی خود در حمایت از اصلاح قوانین اینترنتی در آمریکا امضا جمع آوری کند.*
وی تلاش می*کرده لایحه مقابله با سرقت اطلاعات آکادمیک موسوم به SOPA را متوقف یا اصلاح کند و در این باره علاوه بر راه اندازی کمپین اینترنتی در جمع دانشجویان سخنرانی نیز می*کرد.
این لایحه قصد دارد با هدف جلوگیری از نقض قانون کپی رایت فعالیت کاربران در آمریکا را رصد کند.
وی در یک میتینگ دانشجویی تحت عنوان «چگونه SOPA* را متوقف کنیم» در مقابل حضار سخنرانی کرد.
سوارتز درحال سخنرانی درباره SOPA
Swartz in 2012 protesting against SOPA
Aaron Swartz: Wie wir SOPA Gestoppt

*کارشناس حملات سایبری
از آرون سوارتز به عنوان یکی از کارشناسان فضای سایبری در رسانه*ها نیز یاد می*شد؛ به گونه*ای که هنگام وقوع حملات سایبری به ویژه حملات سایبری دولتی به عنوان کارشناس در برنامه*های شبکه*های مختلف حاضر می*شد.
آرون سوارتز در 29 مه 2012 و بعد از حمله سایبری به تاسیسات هسته*ای ایران با ویروس معروف FLAM، یکی از کارشناسان شبکه راشا تودی برای بررسی این حمله سایبری بود.
اگر چه سوارتز در این برنامه زنده اسمی از منشا انتشار این ویروس به زبان نیاورد اما صراحتا منشا آن را به یک دولت برخوردار از پشتوانه قوی سایبری و اینترنتی نسبت داد.
Flame: Iran hit by the biggest cyberattack ever

*فعالیت*های عمده سوارتز
آقای سوارتز از طراحان اولیه وبسایت اجتماعی-خبری ریددیت (Reddit) بود.


آرون سوارتز، برنامه نویسی را از کودکی شروع کرده بود و در نوجوانی هنگامی که تنها 14 سال سن داشت یکی از پدیدآورندگان نسخه اولیه آر اس اس (RSS) بود.
آر اس اس (Really Simple Syndication) شیوه ای ساده است که به کاربران اینترنت امکان می دهد به طور خودکار تازه ترین اخبار موجود در وبسایت*ها را دریافت کنند.

اخبارمرتبط :
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه نیویورک تایمز، «آرون سوارتز» بنیانگذار وب‌سایت اجتماعی-خبری «ریددیت» (Reddit) و از چهره‌های محبوب در میان مردم به خاطر فعالیت برای دسترسی آزاد به محتوای اینترنت در گذشت.

پلیس نیویورک اعلام کرد که جسد وی در آپارتمانش در این شهر و به صورت حلق آویز کشف شده است.

خانواده و نامزد وی طی بیانیه‌ای اعلام کردند که وی ظاهرا خودکشی کرده است.

در این بیانیه همچنین آمده است که آرون تعهدات عمیقی به عدالت اجتماعی داشت و زندگی وی بر اساس آن تعریف می‌شد.

با این وجود خانواده آرون در این بیانیه از سیستم قضایی آمریکا انتقاد کرده و مرگ آرون را محصول سیستم عدالت کیفری مملو از ارعاب و بیش از حد سختگیرانه آمریکا خوانده است.

در این بیانیه تاکید شده است: تصمیمات مقامات قضایی در رابطه به پرونده ماساچوست و دانشگاه ام آی تی به مرگ آرون کمک کرده است. امروز ما برای این مرد فوق العاده و غیر قابل جایگزین متاسف و سوگواریم.

براساس این گزارش، او در ماههای گذشته با اتهام هک کردن برخی وبسایت ها روبرو شده بود.

اتهام او هک کردن و نفوذ به وبسایت های دانشگاه ها و دستیابی به هزاران صفحه از اطلاعات آکادمیک از وبسایت جی‌استور (JSTOR) بود. اطلاعاتی که به گفته بازپرسان آقای سوارتز گفته بود در نظر داشته همه آنها را به طور رایگان در اختیار عموم قرار دهد.

آرون سوارتز در جلسه سال گذشته بازپرسی همه اتهام ها را رد کرده بود و قرار بود ماه آینده دوباره در دادگاه حاضر شود.

سوارتز پیش از این از «باراک اوباما» ریئس جمهوری آمریکا و لیست کشتار وی شدیدا انتقاد کرده و همچنین حملات سایبری آمریکا علیه ایران را محکوم کرده بود.

سوارتز در میان دانشجویان نخبه دانشگاه‌هایی چون ام. آی. تی آمریکا یک قهرمان محسوب می‌شد.

آرون سوارتز، برنامه نویسی را از کودکی شروع کرده بود و در نوجوانی هنگامی که تنها ۱۴ سال سن داشت یکی از پدیدآورندگان نسخه اولیه آر.اس.اس (RSS) بود.

آر اس اس (Really Simple Syndication) شیوه ای ساده است که به کاربران اینترنت امکان می دهد به طور خودکار تازه ترین اخبار موجود در وبسایت‌ها را دریافت کنند.

آرون سوارتز خیلی زود به جمع فعالان مدافع آزادی اینترنت و مخالف سانسور در فضای مجازی پیوست.


Aaron Swartz Selbstmord begangen Freitag in New York. Er war 26 Jahre alt.
Das JSTOR Hack nicht Aarons ersten Versuch der Befreiung kostspielige öffentliche Dokumente.
JSTOR Abonnement-Datenbank zum kostenlosen Download von September 2010 bis Januar 2011 konfrontiert waren, mit Plänen, um sie an die Öffentlichkeit freizugeben.

Die Staatsanwaltschaft habe extreme Strafen, darunter potenziell mehr als 30 Jahre Haft, für eine Straftat gefordert, die keine Opfer hatte.
4 Millionen wissenschaftliche Artikel aus dem Onlinearchiv Jstor heruntergeladen haben, darunter auch gemeinfreie Dokumente
In Jstor sind digitalisierte akademische Fachzeitschriften gespeichert, der Zugriff ist kostenpflichtig. Swartz, der sich für einen freien Zugriff auf wissenschaftliche Publikationen einsetzte, hatte sich selbst den Behörden gestellt. Zuvor hatte er sich bereits mit Jstor geeinigt. Swartz hatte die Festplatten mit den Daten zurückgegeben, Jstor angekündigt, keine Schritte gegen Swartz zu ergreifen.
In einer Stellungnahme nach Swartz' Tod bedauerte Jstor dessen Selbstmord und bezeichnete ihn als großes Talent. Er habe einen großen Anteil an der Entwicklung des Internet und des Web, von denen heute alle profitierten. Anders als Jstor habe sich das MIT nie deutlich gegen eine Strafverfolgung von Swartz ausgesprochen, heißt es in der Stellungnahme von Swartz' Familie weiter.
Er habe lediglich Glück gehabt, dass sich Reddit so entwickelt hat, wie es sich entwickelt hat. Aber seine Arbeit am RSS-Standard, Mithilfe bei Creative Commons, der Aufbau der Public Library oder die Gründung von Demand Progress hätten nur dem Wohl der Allgemeinheit gedient.
Die Staatsanwaltschaft habe ihm vorgeworfen, Dokumente im Wert von Millionen US-Dollar gestohlen zu haben und damit suggeriert, er habe sich daran bereichern wollen. Wer aber glaube, man könne mit wissenschaftlichen Artikeln Geld verdienen, sei ein Idiot oder Lügner, so Lessig.
Letztendlich habe Swartz nur deshalb im April 2013 ein Millionenprozess gedroht, weil er nicht akzeptieren wollte, als Straftäter bezeichnet zu werden.


نامه گروه" ناشناسان 

1.                           In Memoriam, Aaron Swartz, November 8, 1986January 11, 2013, Requiescat in pace.
2.                           A brief message from Anonymous.
3.                            http://pastebin.com/62HydFgF
4.                            
5.                           Whether or not the government contributed to his suicide, the government's prosecution of Swartz
6.                           was a grotesque miscarriage of justice, a distorted and perverse shadow of the justice that
7.                           Aaron died fighting for — freeing the publicly-funded scientific literature from a publishing system
8.                           that makes it inaccessible to most of those who paid for it — enabling the collective betterment of
9.                           the world through the facilitation of sharing — an ideal that we should all support.
10.                        
11.                       Moreover, the situation Aaron found himself in highlights the injustice of U.S. computer crime laws,
12.                       particularly their punishment regimes, and the highly-questionable justice of pre-trial bargaining.
13.                       Aaron's act was undoubtedly political activism; it had tragic consequences.
14.                        
15.                       Our wishes
16.                        
17.                       We call for this tragedy to be a basis for reform of computer crime laws,
18.                       and the overzealous prosecutors who use them.
19.                       We call for this tragedy to be a basis for reform of copyright and intellectual property law,
20.                       returning it to the proper principles of common good to the many, rather than private gain to the few.
21.                       We call for this tragedy to be a basis for greater recognition of the oppression and injustices heaped daily
22.                       by certain persons and institutions of authority upon anyone who dares to stand up and be counted for their beliefs,
23.                       and for greater solidarity and mutual aid in response.
24.                       We call for this tragedy to be a basis for a renewed and unwavering commitment to a free and unfettered internet,
25.                       spared from censorship with equality of access and franchise for all.
26.                        
27.                        
28.                        
29.                       For in the end, we will not be judged according to what we give, but according to what we keep to ourselves.
30.                        
31.                       Aaron, we will sorely miss your friendship, and your help in building a better world. May you read in peace.
32.                        
33.                       ----
34.                        
35.                       Who was Aaron Swartz? A hero in the SOPA/PIPA campaign, Reddit cofounder, RSS, Demand Progress, Avaaz, etc...:
36.                        
37.                       Aaron Swartz's funeral is on Tuesday. Here are details:
38.                        
39.                       Remove United States District Attorney Carmen Ortiz from office for overreach in the case of #Aaron Swartz
40.                        
41.                       ----
42.                        
43.                       Guerilla Open Access Manifesto
44.                        
45.                       Information is power. But like all power, there are those who want to keep it for themselves.
46.                       The world's entire scientific and cultural heritage, published over centuries in books and journals,
47.                       is increasingly being digitized and locked up by a handful of private corporations.
48.                       Want to read the papers featuring the most famous results of the sciences?
49.                       You'll need to send enormous amounts to publishers like Reed Elsevier.
50.                        
51.                       There are those struggling to change this. The Open Access Movement has fought valiantly to ensure
52.                       that scientists do not sign their copyrights away but instead ensure their work is published on the Internet,
53.                       under terms that allow anyone to access it. But even under the best scenarios, their work will only apply
54.                       to things published in the future. Everything up until now will have been lost.
55.                        
56.                       That is too high a price to pay. Forcing academics to pay money to read the work of their colleagues?
57.                       Scanning entire libraries but only allowing the folks at Google to read them? Providing scientific articles
58.                       to those at elite universities in the First World, but not to children in the Global South? It's outrageous and unacceptable.
59.                        
60.                       "I agree," many say, "but what can we do? The companies hold the copyrights,
61.                       they make enormous amounts of money by charging for access, and it's perfectly legal —
62.                       there's nothing we can do to stop them." But there is something we can, something that's already being done: we can fight back.
63.                        
64.                       Those with access to these resources — students, librarians, scientists —
65.                       you have been given a privilege. You get to feed at this banquet of knowledge while the rest of the world is locked out.
66.                       But you need not — indeed, morally, you cannot — keep this privilege for yourselves.
67.                       You have a duty to share it with the world. And you have: trading passwords with colleagues, filling download requests for friends.
68.                        
69.                        
70.                        
71.                        
72.                        
73.                       Meanwhile, those who have been locked out are not standing idly by.
74.                       You have been sneaking through holes and climbing over fences,
75.                       liberating the information locked up by the publishers and sharing them with your friends.
76.                        
77.                       But all of this action goes on in the dark, hidden underground.
78.                       It's called stealing or piracy, as if sharing a wealth of knowledge were the moral equivalent of
79.                       plundering a ship and murdering its crew. But sharing isn't immoral — it's a moral imperative.
80.                       Only those blinded by greed would refuse to let a friend make a copy.
81.                        
82.                       Large corporations, of course, are blinded by greed. The laws under which they operate require it —
83.                       their shareholders would revolt at anything less. And the politicians they have bought off back them,
84.                       passing laws giving them the exclusive power to decide who can make copies.
85.                        
86.                       There is no justice in following unjust laws. It's time to come into the light and,
87.                       in the grand tradition of civil disobedience, declare our opposition to this private theft of public culture.
88.                        
89.                       We need to take information, wherever it is stored, make our copies and share them with the world.
90.                       We need to take stuff that's out of copyright and add it to the archive. We need to buy secret databases and put them on the Web.
91.                       We need to download scientific journals and upload them to file sharing networks. We need to fight for Guerilla Open Access.
92.                        
93.                       With enough of us, around the world, we'll not just send a strong message opposing the privatization of knowledge —
94.                       we'll make it a thing of the past. Will you join us?
95.                        
96.                       Aaron Swartz
97.                        
98.                       July 2008, Eremo, Italy
99.                        
100.                  -----
101.                   
102.                  You were the best of us; may you yet bring out the best in us.
103.                   
104.                  -Anonymous, Jan 13, 2013.
105.                   
106.                   
107.                   
108.                  ----
109.                   
110.                  (Postscript: We tender apologies to the administrators at MIT for this temporary use of their websites.
111.                  We understand that it is a time of soul-searching for all those within this great institution as much —
112.                  perhaps for some involved even more so — than it is for the greater internet community.
113.                  We do not consign blame or responsibility upon MIT for what has happened,
114.                  but call for all those feel heavy-hearted in their proximity to this awful loss to acknowledge instead
115.                  the responsibility they have — that we all have — to build and safeguard a future that would make Aaron proud,
116.                  and honour the ideals and dedication that burnt so brightly within him by embodying them in thought and word and action.
117.                  Original frontpage)

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen